Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής κύριος Ιγνάτιος. (γεν. 1956).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Γεννάδιεβιτς Πολογκρούντωφ γεννήθηκε στο Ιρκούτσκ στις 25 Μαρτίου 1956. Το 1978 αποφοίτησε από το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου του Ιρκούτσκ. Το 1988 βαφτίστηκε. Το 1990 ακολούθησε στη Λιθουανία τον Μητροπολίτη Χρυσόστομο, ο οποίος μετατέθηκε από το Ιρκούτσκ στη Βίλνα. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1990 και Πρεσβύτερος στις 10 Μαΐου 1992. Το 1993 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας. Στις 13 Απριλίου 1992 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Πνεύματος Βίλνας. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βίλνας. Την 1 Μαρτίου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 29 Μαρτίου 1998 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2007 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Μαρτίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χαμπαρόβου και Αμούρ. Στις 8 Οκτωβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 3 Ιουνίου 2016 εξελέγη Μητροπολίτης Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής. Στις 11 Μαρτίου 2020 παύθηκε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.