Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λοβτσού κύριος Γαβριήλ. (γεν. 1950).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Τσβετάν Μετόντιεφ Ντίνεφ γεννήθηκε στην Σόφια στις 16 Ιουλίου 1950. Το 1973 αποφοίτησε από την Αρχιτεκοτνική Σχολή Σόφιας και το 1986 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Υπήρξε πνευματικό ανάστημα του Επισκόπου Λεύκης Παρθενίου. Στις 28 Δεκεμβρίου 1979 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Ιουνίου 1980 και Πρεσβύτερος στις 10 Ιουνίου 1980. Στις 24 Μαΐου 1986 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Προϊστάμενος του Βουλγαρικού Ναού της Μόσχας από το 1986 μέχρι το 1991 και ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας από το 1991 μέχρι το 1998. Στις 19 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Ρίλας τιτουλάριος Επίσκοπος Μακαριουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σόφιας. Στις 21 Ιανουαρίου 2001 εξελέγη Μητροπολίτης Λοβτσού.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 18 Μαΐου 2020.