Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Αντίσης κύριος Δαυΐδ. (γεν. 1963).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Τικαράτζε γεννήθηκε στην κωμόπολη Λαντσχούτη (Lanchkhuti) της Γεωργίας την 1 Μαΐου 1963. Το 1989 αποφοίτησε από το Πολυτεχνείο. Στις 18 Δεκεμβρίου 1995 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Ιανουαρίου 1996 από τον Επίσκοπο Βατούμης και Σχάλτας Ιώβ και Πρεσβύτερος στις 6 Μαΐου 1996. Στις 14 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσαγέρης και Λετσχούμ Σβανετίας. Στις 12 Οκτωβρίου 2001 εξελέγη Επίσκοπος Μπόδβης. Την 1 Ιουνίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 23 Απριλίου 2013 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Στις 11 Οκτωβρίου 2013 εξελέγη τιτουλάριος εν τιμητική ενεργεία Αρχιεπίσκοπος Αντίσης.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.