Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γκόρης και Ατένης κύριος Ανδρέας. (γεν. 1968).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Αμιράν Γκβαζάβα γεννήθηκε στην Σουχούμη της Αβχαζίας της Γεωργίας στις 24 Απριλίου 1968. Στις 15 Απριλίου 1995 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 1996 από τον Αρχιεπίσκοπο Σουχούμης και Αβχαζίας Δανιήλ και Πρεσβύτερος στις 13 Νοεμβρίου 1996 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Ηλία. Στις 18 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σαγκαρέτζο και Γκουρτζαάνης. Στις 12 Οκτωβρίου 2001 εξελέγη Επίσκοπος Σαμταβίσης και Γκόρης. Στις 16 Νοεμβρίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 25 Μαΐου 2010 σε Μητροπολίτη. Στις 11 Οκτωβρίου 2013 εξελέγη Μητροπολίτης Γκόρης και Ατένης.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.