Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καγκούλ και Κομράτης κύριος Ανατόλιος. (γεν. 1950).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Φώμιτς Μποτνάρ γεννήθηκε στο χωριό Πιτούσκα του Νομού Καλαράσι (Călărași) της Μολδαβίας στις 3 Μαΐου 1950. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Οδησσού το 1974 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1998. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Μαρτίου 1974 από τον Μητροπολίτη Χερσώνος και Οδησσού Σέργιο και Πρεσβύτερος στις 31 Μαρτίου 1974 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Κισινιώβου. Χήρεψε. Στις 28 Αυγούστου 1998 εκάρη μοναχός. Στις 30 Αυγούστου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1998 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Ντανίλωφ της Μόσχας Επίσκοπος Καγκούλ και Καουσάνης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο, τους Αρχιεπισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους Μπρονίτσης Τύχωνα, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Ντουμποσάρ Ιουστινιανό. Στις 5 Οκτωβρίου 1999 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Καγκούλ και Λαπουσνιάνης". Στις 7 Οκτωβρίου 2004 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Καγκούλ και Κομράτης".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.