Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Κοσταναή και Ρούντνη κύριος Ανατόλιος. (γεν. 1958).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Αλεξάδροβιτς Αξένωφ γεννήθηκε στις 22 Νοεμβρίου 1958 στο χωριό Αφόνινο της Επαρχίας Περεγιασλάβας (Ζαλέσκι) του Νομού Γιαροσλάβου. Μέχρι το 1981 εργάστηκε ως Χημικός. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1985 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1989. Στις 16 Ιουνίου 1987 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Ιουνίου 1987 και Πρεσβύτερος στις 18 Ιουλίου 1987. Στις 7 Απριλίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Γιαροσλάβου. Στις 15 Φεβρουαρίου 1998 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Ζαλέσκι, Βικάριος της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ίστρας Αρσένιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Μιχαία και τους Επισκόπους Μπρονίτσης Τύχωνα, Ζαράισκ Παύλο, Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Ντουμποσάρ Ιουστινιανό, Χαμπαρόβου και Αμούρ Μάρκο και Κρασνογκόρσκ Σάββα. Στις 28 Δεκεμβρίου 1998 εξελέγη Επίσκοπος Μαγαδάν και Τσουκότκας. Στις 19 Ιουλίου 2000 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Μαγαδάν και Σινεγκόρσκ". Στις 8 Οκτωβρίου 2000 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γιαλουτωρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Τομπόλσκ. Στις 17 Ιουλίου 2001 τέθηκε στους σχολάζοντες Αρχιερείς, λόγω του ότι είχε εγκαταλείψει την θέση του ήδη από τις 25 Δεκεμβρίου 2000. Στις 6 Οκτωβρίου 2010 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Κοσταναή και Πετροπαυλώβου. Στις 5 Οκτωβρίου 2011 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Κοσταναή και Ρούντνη". Στις 25 Αυγούστου 2020 παύθηκε λόγω της μακροχρόνιας απουσίας του από την Επισκοπή.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Αυγούστου 2020.