Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τσερνιγόβου και Νοβγορόδου Σέβερσκη κύριος Αμβρόσιος. (γεν. 1943).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Πολικόπα γεννήθηκε στο χωριό Ζαλιβάνστινα της Επαρχίας Καλινόβσκη του Νομού Βιννίτσης της Ουκρανίας στις 20 Σεπτεμβρίου 1943. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1974. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Οκτωβρίου 1972 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Ποιμένα και Πρεσβύτερος στις 15 Απριλίου 1973. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Χαρκόβου. Το 1987 έχασε τη γυναίκα του και το γιο του σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Στις 26 Ιουνίου 1998 εκάρη μοναχός στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου. Στις 27 Ιουνίου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Ιουνίου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νοβγορόδου Σέβερσκη, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τσερνιγόβου. Στις 16 Οκτωβρίου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν. Στις 31 Μαΐου 2007 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Τσερνιγόβου και Νοβγορόδου Σέβερσκη".  Στις 24 Σεπτεμβρίου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 17 Αυγούστου 2015 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.