Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας κυρός Παγκράτιος. (1926-1998).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Πέντσο Νικόλωφ Ντόντσεφ γεννήθηκε στις 14 Δεκεμβρίου 1926 στο χωριό Κασλάτα (σημερινή Ζίμνιτσα) του Δήμου Μάγλιζ του Νομού Στάρας Ζαγόρας της Βουλγαρίας. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Σόφιας. Στις 15 Φεβρουαρίου 1949 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Μπατσκόβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 1949 και Πρεσβύτερος στις 18 Σεπτεμβρίου 1952 από τον Μητροπολίτη Βράτζης Παΐσιο. Στις 14 Σεπτεμβρίου 1957 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Στάρας Ζαγόρας (1954-1967). Στις 18 Δεκεμβρίου 1966 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Στάρας Ζαγόρας. Στις 12 Ιουλίου 1967 εξελέγη Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας. Το 1992 προσχώρησε στη σχισματική ομάδα του Μητροπολίτου Νευροκοπίου Ποιμένος. Καθαιρέθηκε από την Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στις 22 Ιουλίου 1992. Στη συνέχεια όμως επέστρεψε στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας και αποκαταστάθηκε ως Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας στις 12 Δεκεμβρίου 1995. Εκοιμήθη στη Στάρα Ζαγόρα στις 14 Ιουλίου 1998.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.