Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σούμσκ κύριος Ιώβ. (γεν. 1964).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Φιοντόροβιτς Σμάκοουζ γεννήθηκε στο Ποτσάεβο της Επαρχίας Κρεμένετς του Νομού Τερνοπόλεως της Ουκρανίας στις 19 Φεβρουαρίου 1964. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ το 1987 και από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 1991. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Αυγούστου 1991 και Πρεσβύτερος στις 27 Αυγούστου 1991. Στις 17 Απριλίου 1997 εκάρη μοναχός στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου. Στις 13 Ιουνίου 1997 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Ιουνίου 1997 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χερσώνος και Ταυρικής. Στις 30 Μαρτίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 20 Απριλίου 2005 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κασίρας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Του ανατέθηκε η διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στον Καναδά. Από τις 31 Μαρτίου 2009 μέχρι τις 5 Μαρτίου 2010 είχε και τη διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στις Η.Π.Α. Στις 14 Ιουλίου 2018 απαλλάχθηκε από τη διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στον Καναδά και ζήτησε να ενταχθεί στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 25 Σεπτεμβρίου 2018 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Σούμσκ, Βικάριος της Επισκοπής Τερνοπόλεως. Στις 25 Ιουνίου 2019 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 12 Απριλίου 2020.