Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Αμπακάν και Χακασίας κύριος Ιωνάθαν. (γεν. 1962).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Βασίλιεβιτς Τσβετκώφ γεννήθηκε στην πόλη Σοβέτσκαγια Γκάβαν (Sovetskaya Gavan) του Νομού Χαμπαρόβου στις 8 Ιουνίου 1962. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1986 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1990. Στις 25 Δεκεμβρίου 1985 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Φεβρουαρίου 1986 από τον Αρχιεπίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα και Πρεσβύτερος στις 20 Μαρτίου 1988 από τον Μητροπολίτη Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στη Νότιο Σαχαλίνη, η οποία τότε υπήγετο στην Επισκοπή Χαμπαρόβου. Στις 31 Ιουλίου 1997 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Αυγούστου 1997 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Ντανίλωφ της Μόσχας Επίσκοπος Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους Μπρονίτσης Τύχωνα, π. Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων Αρκάδιο και Ζαράισκ Παύλο. Στις 29 Δεκεμβρίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Αμπακάν και Κιζίλσκ. Την 1 Φεβρουαρίου 2010 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Οκτωβρίου 2011 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Αμπακάν και Χακασίας".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.