Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σασίμων κύριος Γεννάδιος. (γεν. 1951).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Γεννάδιος Λυμούρης γεννήθηκε στην Θεσσαλονίκη στις 27 Ιουλίου 1951. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Ινστιτούτο Αγίου Σεργίου Παρισίων το 1978. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1974 και Πρεσβύτερος στις 18 Ιανουαρίου 1981. Την 1 Ιουνίου 1997 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι τιτουλάριος Μητροπολίτης Σασίμων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Χαλκηδόνος Ιωακείμ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λύστρων Καλλίνικο, Τρανουπόλεως Γερμανό, Λαοδικείας Ιάκωβο, Φιλαδελφείας Μελίτωνα, Σεβαστείας Δημήτριο και Αγαθονικείας Απόστολο. Στις 3 Νοεμβρίου 2007 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.