Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τροπαίου κύριος Αθανάσιος. (γεν. 1943).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Αθανάσιος Θεοχάρους γεννήθηκε στο Μαραθόβουνο Κύπρου στις 20 Νοεμβρίου 1943. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Αυγούστου 1969 και Πρεσβύτερος στις 10 Αυγούστου 1969. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας. Στις 12 Απριλίου 1997 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τροπαίου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 19 Μαΐου 2018.