Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Μέυντον κύριος Μιχαήλ. (γεν. 1943).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία εν Υπερορία).

Ο κατά κόσμον Συμεών Βασίλιεβιτς Ντονσκώφ γεννήθηκε στις 29 Μαρτίου 1943 στο Παρίσι. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1981 και Πρεσβύτερος το 1991 από τον Αρχιεπίσκοπο Γενεύης και Δυτικής Ευρώπης Αντώνιο. Την εβδομάδα του Πάσχα του 1996 εκάρη μοναχός. Στις 12 Ιουλίου 1996 χειροτονήθηκε στη Νέα Υόρκη τιτουλάριος Επίσκοπος Τορόντου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μοντρεάλης. Στις 29 Νοεμβρίου 2001 παύθηκε. Στις 14 Μαΐου 2002 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Βοστώνης, Βικάριος της Επισκοπής Νέας Υόρκης. Στις 19 Μαΐου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Γενεύης και Δυτικής Ευρώπης. Στις 9 Δεκεμβρίου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 2 Δεκεμβρίου 2017 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος Μέυντον, Βικάριος της Επισκοπής Δυτικής Ευρώπης. Τον Μάρτιο του 2018 συνταξιοδοτήθηκε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.