Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Κολόμιας και Κόσιβ κυρός Ιωάννης. (1957-2020).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Ιβάνοβιτς Μποϊτσιούκ γεννήθηκε στο χωριό Μπίτκωβ της Επαρχίας Ναντβόρναγιας του Νομού Ιβανοφρανκόβου της Ουκρανίας στις 6 Μαρτίου 1957. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1986 και Πρεσβύτερος το 1987. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ιβανοφρανκόβου. Το 1987 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας. Το 1990 προσχώρησε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας και το 1992 στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 24 Ιουνίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Ιουλίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ροβνό και Οστρόγκ στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Γαλικίας Ανδρέας, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βιννίτσης και Βρατσλάβας Ρωμανό και Λβώβου Πέτρο. Στις 11 Νοεμβρίου 1996 εξελέγη Επίσκοπος Ζιτόμιρ και Όβρουτς. Στις 4 Απριλίου 1997 εξελέγη Επίσκοπος Κολόμιας και Κόσιβ στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Λόγω εγκεφαλικού επεισοδίου που υπέστη παύθηκε στις 8 Μαρτίου 2013. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Εκοιμήθη στις 2 Νοεμβρίου 2020.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 02 Νοεμβρίου 2020.