Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μοντρεάλης και Καναδά κύριος Γαβριήλ. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία εν Υπερορία).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Λβώβιτς Τσεμοντάκωφ γεννήθηκε στο Σύδνεϋ της Αυστραλίας στις 2 Ιουνίου 1961. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Τζόρντανβιλ της Νέας Υόρκης το 1984. Τον Μάρτιο του 1996 εκάρη μοναχός. Την Ε΄ Κυριακή της Μεγάλης Σαρακοστής του 1996 (31 Μαρτίου 1996) χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Συρακουσών Λαύρο και την Κυριακή των Βαΐων του ίδιο έτους (7 Απριλίου 1996) χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Ανατολικής Αμερικής Βιτάλιο. Στις 7 Ιουλίου 1996 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος στο Τζόρντανβιλ της Νέας Υόρκης τιτουλάριος Επίσκοπος Βρισβάνης, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Σύδνεϋ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νέας Υόρκης και Ανατολικής Αμερικής Βιτάλιος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Αγίου Φραγκίσκου και Δυτικής Αμερικής Αντώνιο, Συρακουσών και Τριάδος Λαύρο και τον Επίσκοπο Βασιγκτώνος Ιλαρίωνα καθώς και δύο Επισκόπους της Συνόδου Ενισταμένων Παλαιοημερολογιτών της Ελλάδος, τον Ωρεών Χρυσόστομο (+ 2019) και τον Φωτικής Αυξέντιο. Στις 5 Οκτωβρίου 1996 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μανχάταν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ανατολικής Αμερικής. Τον Οκτώβριο του 2001 ανέλαβε τα καθήκοντα του Αρχιγραμματέα της Ιεράς Συνόδου της Ορθόδοξης Ρωσικής Εκκλησίας της Διασποράς. Στις 16 Μαΐου 2008 εξελέγη Επίσκοπος Μοντρεάλης και Καναδά. Στις 17 Μαΐου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 03 Νοεμβρίου 2020.