Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αχαλτσίχης και Ταό Κλαρέτης κύριος Θεόδωρος. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Τσουάτζε γεννήθηκε στην Σιγκνάγκη στις 11 Απριλίου 1967. Το 1991 αποφοίτησε από το κρατικό Πολυτεχνείο της Τιφλίδας. Στις 22 Φεβρουαρίου 1991 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Ιουνίου 1991 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Ηλία και Πρεσβύτερος στις 8 Σεπτεμβρίου 1991. Στις 25 Οκτωβρίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Οκτωβρίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπόδβης. Στις 26 Οκτωβρίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Αχαλτσίχης. Στις 17 Οκτωβρίου 2002 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Αχαλτσίχης, Ταό-Κλαρέτης και Λαζέτης". Στις 14 Σεπτεμβρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 30 Απριλίου 2006 σε Μητροπολίτη. Το 2009 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Αχαλτσίχης και Ταό Κλαρέτης".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.