Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βιννίτσης και Μπαρ κύριος Συμεών. (γεν. 1962).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Σοστάτσκη γεννήθηκε στο χωριό Ραϊκόβτσι της Επαρχίας και Νομού Χμιελνικίου της Ουκρανίας στις 3 Νοεμβρίου 1962. Από το 1983 μέχρι το 1987 φοίτησε στο Ιατρικό Ινστιτούτο Βιννίτσης. Κατά τη διάρκεια των σπουδών του αποφάσισε να στραφεί προς τη Θεολογία. Έτσι το 1987 εγκατέλειψε την Ιατρική και εγγράφηκε στο Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας. Το 1991 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 1994 από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Στις 6 Δεκεμβρίου 1990 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ντανίλωφ της Μόσχας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1991 και Πρεσβύτερος στις 28 Απριλίου 1991. Στις 23 Νοεμβρίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Μαΐου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλσκι. Στις 10 Μαΐου 2002 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Ιουνίου 2007 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βιννίτσης και Μογκιλώβου Ποδόλσκ. Στις 9 Ιουλίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 5 Ιανουαρίου 2013 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Βιννίτσης και Μπαρ". Στις 15 Δεκεμβρίου 2018  συμμετείχε στην Ενωτική Σύνοδο, η οποία συγκλήθηκε στον Καθεδρικό Ναό της Αγίας Σοφίας Κιέβου και εξέλεξε νέο Προκαθήμενο της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 17 Δεκεμβρίου 2018 η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ουκρανίας υπό το Πατριαρχείο Ρωσίας τον κήρυξε έκπτωτο και τον έθεσε σε αργία. Στην Εκκλησία της Ουκρανίας φέρει τον τίτλο του Μητροπολίτη Βιννίτσης και Μπαρ.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 18 Μαρτίου 2020.