Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χόνης και Σαμτρέντιας κύριος Σάββας. (γεν. 1966).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ζάζα Γκιγκιμπέρια γεννήθηκε στη Σενάκη της Γεωργίας στις 28 Σεπτεμβρίου 1966. Φοιτητής όντας του Πολυτεχνείου της Τιφλίδας επισκέφθηκε μαζί με άλλους φοιτητές την Ιερά Μονή Σαφάρας (στην Επισκοπή Αχαλτσίχης) προκειμένου να επιβλέψουν τις αναστηλωτικές εργασίες. Εκεί γνωρίστηκε με τον μετέπειτα Επίσκοπο Αχαλτσίχης Σέργιο, Ηγούμενο τότε του Μοναστηριού και προσελκύστηκε στον μοναχισμό. Το 1989 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σαφάρας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1992 και Πρεσβύτερος στις 4 Οκτωβρίου 1992. Στις 26 Οκτωβρίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Νοεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χόνης. Στις 17 Οκτωβρίου 2002 π τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Χόνης και Σαμτρέντιας". Στις 14 Σεπτεμβρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 24 Απριλίου 2008 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 02 Απριλίου 2020.