Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Λίπετσκ και Γέλετς κύριος Νίκων. (γεν. 1942).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Βάσιν γεννήθηκε στο Λίπετσκ την 1 Ιανουαρίου 1942. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο της Οδησσού το 1976 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1983. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Σεπτεμβρίου 1976 και Πρεσβύτερος στις 10 Σεπτεμβρίου 1976 από τον Επίσκοπο Βορονέζ και Λίπετσκ Ιουβενάλιο. Στις 21 Μαρτίου 1980 εκάρη μοναχός. Το 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Πνευματικός στην Επισκοπή Βορονέζ και Λίπετσκ. Στις 31 Μαρτίου 1996 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Ζαντόνσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βορονέζ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, Βορονέζ και Λίπετσκ Μεθόδιο, τους Αρχιεπισκόπους Οντιτσώβου Ιώβ, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Μπρονίτσης Τύχωνα, Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας Νίκωνα, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Κρασνογκόρσκ Σάββα. Στις 26 Δεκεμβρίου 2003 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Λίπετσκ και Γέλετς. Την 1 Φεβρουαρίου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 23 Ιουνίου 2013 σε Μητροπολίτη. Στις 9 Ιουλίου 2019 παραιτήθηκε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.