Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αχαλκαλάκης, Κουμούρντο και Κάρς κύριος Νικόλαος. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Παάτα Πακουασβίλι γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 10 Φεβρουαρίου 1961. Σπούδασε Φυσικός στα Πανεπιστήμια Τιφλίδας και Μόσχας. Από το 1987 μέχρι το 1988 πραγματοποίησε θεατρικές σπουδές στην Τιφλίδα. Αποφοίτησε από τη νεοσύστατη Θεολογική Ακαδημία Τιφλίδας το 1992. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 30 Σεπτεμβρίου 1990 και Πρεσβύτερος στις 24 Φεβρουαρίου 1991. Στις 25 Μαρτίου 1996 εκάρη μοναχός. Στις 31 Μαρτίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσαγέρης και Λετσχούμ Σβανετίας. Τον Νοέμβριο του 1998 εξελέγη Επίσκοπος Αχαλτσίχης. Στις 26 Οκτωβρίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Μπόδβης. Στις 28 Νοεμβρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 12 Οκτωβρίου 2001 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τσαγέρης και Λετσχούμ Σβανετίας. Στις 17 Οκτωβρίου 2002 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αχαλκαλάκης και Κουμούρντο. Στις 30 Σεπτεμβρίου 2006 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 27 Δεκεμβρίου 2018 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Αχαλκαλάκης, Κουμούρντο και Κάρς".

Αναθεώρηση: Τρίτη, 24 Μαρτίου 2020.