Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας κύριος Νικήτας. (γεν. 1955).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Νικήτας Λούλιας γεννήθηκε στην Τάμπα Τάρπον Σπρίνκς της Φλώριδας των Η.Π.Α. στις 22 Ιουνίου 1955. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης το 1980. Από το 1980 μέχρι το 1982 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεσσαλονίκη. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1985 από τον Αρχιεπίσκοπο Αμερικής Ιάκωβο. Το 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Επισκοπής Σικάγου από το 1987 μέχρι το 1995. Στις 14 Δεκεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Χονγκ Κονγκ. Στις 29 Αυγούστου 2007 εξελέγη Μητροπολίτης Δαρδανελίων. Ανέλαβε καθήκοντα Διευθυντού του Ορθοδόξου Ινστιτούτου "Πατριάρχης Αθηναγόρας" στο Μπέρκλεϋ της Καλιφορνίας. Στις 12 Ιουνίου 2019 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.