Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χερσώνος και Ταυρικής κύριος Ιωάννης. (γεν. 1964).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Στεπάνοβιτς Σιόπκο γεννήθηκε στο Ροβνό της Ουκρανίας στις 14 Μαρτίου 1964. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1996. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Αυγούστου 1985 από τον Αρχιεπίσκοπο Βολυνίας και Ροβνό Δαμιανό και Πρεσβύτερος στις 22 Φεβρουαρίου 1987 από τον Επίσκοπο Βολυνίας και Ροβνό Βαρλαάμ. Το 1991 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας και το 1992 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Τον Σεπτέμβριο του 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ. Τον Νοέμβριο του 1992 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Σουμύ. Στις 14 Ιουνίου 1993 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Γιαγκότιν, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Τον Δεκέμβριο του 1993 αποχώρησε από τη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου και εντάχθηκε και πάλι στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 31 Δεκεμβρίου 1993 εκάρη μοναχός στην Λαύρα των σπηλαίων του Κιέβου. Στις 2 Αυγούστου 1994 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Δεκεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Σουμύ και Αχτύρκας Ιωνάθαν, Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Ιλαρίωνα και τους Επισκόπους Γλουχώβου και Κονοτόπου Ανατόλιο, Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Γουρία, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Σεραφείμ και Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλσκι Συμεών. Στις 26 Ιουλίου 2000 εξελέγη Επίσκοπος Χούστ και Βινογραδόβου. Στις 28 Αυγούστου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Νοεμβρίου 2006 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χερσώνος και Ταυρικής. Στις 11 Νοεμβρίου 2008 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 17 Νοεμβρίου 2008 αποκαταστάθηκε στην Επισκοπή Χερσώνος. Στις 17 Αυγούστου 2015 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.