Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φάσιδος και Χόμπης κύριος Γρηγόριος. (γεν. 1956).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Γκουράμ Μπερμπικασβίλι γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 18 Ιουλίου 1956. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Τιφλίδας το 1994. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Οκτωβρίου 1989 από τον Μητροπολίτη Βατούμης και Σεμοκμέδης Κωνσταντίνο και Πρεσβύτερος στις 27 Μαρτίου 1990. Στις 21 Μαρτίου 1996 εκάρη μοναχός και στις 23 Μαρτίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Μαρτίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Φάσιδος. Στις 7 Σεπτεμβρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Οκτωβρίου 2002 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Φάσιδος και Σενάκης". Στις 21 Αυγούστου 2003 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Σενάκης και Τσκορότσκου ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Φάσιδος και Χόμπης". Στις 3 Ιουνίου 2007 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.