Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτη; Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως κύριος Εφραίμ. (γεν. 1966).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Στεπάνοβιτς Κιτσάη γεννήθηκε στο χωριό Ζασκόβιτσι της Επαρχίας Γοροδόκ του Νομού Λβώβου της Ουκρανίας στις 5 Ιουλίου 1966. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1992 και από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1996. Στις 25 Σεπτεμβρίου 1992 εκάρη μοναχός στη Λαύρα των σπηλαίων του Κιέβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1992 και Πρεσβύτερος στις 10 Οκτωβρίου 1992. Την 1 Ιανουαρίου 1994 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου Επίσκοπος Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος. συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Οδησσού και Ισμαήλ Αγαθάγγελο, τους Αρχιεπισκόπους Ροβνό και Οστρόγκ Βαρθολομαίο, Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Ιλαρίωνα και τον Επίσκοπο Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Γουρία. Στις 9 Ιουλίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 17 Αυγούστου 2015 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.