Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βατούμης και Λαζέτης κύριος Δημήτριος. (γεν. 1952).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Δαυΐδ Σιολασβίλι γεννήθηκε στη Μετσχέτη στις 16 Φεβρουαρίου 1961. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μετσχέτης το 1982 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1986. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Ιουνίου 1985 και Πρεσβύτερος στις 12 Ιανουαρίου 1986. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βατούμης από το 1989 μέχρι το 1996. Στις 25 Οκτωβρίου 1996 εκάρη μοναχός και στις 26 Οκτωβρίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Νοεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βατούμης και Σχάλτας. Στις 14 Σεπτεμβρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 3 Ιουνίου 2007 σε Μητροπολίτη. Στις 21 Δεκεμβρίου 2006 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Βατούμης και Κομπουλέτης". Το 2009 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Βατούμης και Λαζέτης".

Αναθεώρηση: Κυριακή, 05 Απριλίου 2020.