Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σολικάμσκ και Τσουσόβοη κύριος Ζωσιμάς. (γεν. 1950).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Μιχαήλοβιτς Οσταπένκο γεννήθηκε στο χωριό Νοβοτσερκάσκογε του Νομού Τσελίνογκραδ του Καζαχστάν στις 12 Ιουλίου 1950. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1974 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1976. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 13 Δεκεμβρίου 1981 από τον Επίσκοπο Σταυρουπόλεως και Μπακού Αντώνιο και Πρεσβύτερος στις 27 Δεκεμβρίου 1981. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Γκρόζνι και από το 1985 στην Ελίστα. Στις 21 Αυγούστου 1987 εκάρη μοναχός. Το ίδιο έτος τοποθετήθηκε Αρχιερατικός Επίτροπος Καλμίκιας. Στις 7 Οκτωβρίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Δεκεμβρίου 1995 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ελίστας και Καλμίκιας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Οντιτσώβου Ιώβ, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, και τους Επισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Δημητρώβου Ιννοκέντιο, Αστραχανίου και Ενοταέβου Ιωνά, Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Μαξιμιλιανό, Βερεγίας Ευγένιο και Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο. Στις 24 Φεβρουαρίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Μαρτίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βλαδικαυκάσου και Μαχατσκάλας. Στις 26 Δεκεμβρίου 2012 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Βλαδικαυκάσου και Αλανίας". Στις 3 Ιουνίου 2016 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Στις 21 Οκτωβρίου 2016 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σολικάμσκ και Τσουσόβοη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.