Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μυριοφύτου και Περιστάσεως κύριος Ειρηναίος. (γεν. 1951).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Ειρηναίος Ιωαννίδης γεννήθηκε στο Σταυροδρόμιο Κωνσταντινουπόλεως στις 19 Δεκεμβρίου 1951. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1975. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1972 από τον Επίσκοπο Κλαυδιουπόλεως Ανδρέα και Πρεσβύτερος το 1991. Υπηρέτησε ως Μέγας Πρωτοσύγκελος του Πατριαρχείου από το 1991 μέχρι το 1995. Στις 21 Νοεμβρίου 1995 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Ευδοκιάδος. Στις 19 Οκτωβρίου 1997 τοποθετήθηκε Αρχιερατικώς Προϊστάμενος της Περιφερείας Βοσπόρου της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως. Στις 4 Σεπτεμβρίου 2000 εξελέγη Μητροπολίτης Μυριοφύτου και Περιστάσεως.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.