Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ελίστας και Καλμίκιας κύριος Ιουστινιανός. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Ιβάνοβιτς Οφτσίνικωφ γεννήθηκε στην κωμόπολη Κοστερίοβο (Kosteryovo) της Επαρχίας Πετουσκί (Petushki) του Νομού Βλαδίμης στις 28 Ιανουαρίου 1961. Αποφοίτησε από το Τμήμα Ιστορία του Πανεπιστημίου του Ιβανόβου το 1983. Το 1988 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 1992 από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου. Στις 24 Μαρτίου 1988 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Απριλίου 1988 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Αλέξανδρο και Πρεσβύτερος στις 26 Ιουνίου 1988 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Από το 1992 μέχρι το 1995 υπηρέτησε στην Επισκοπή Τβερ. Την 1 Σεπτεμβρίου 1995 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Ντόνσκοη της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Ντουμποσάρ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κισινιώβου. Στις 6 Οκτωβρίου 1998 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ. Στις 25 Φεβρουαρίου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Μαρτίου 2010 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος Νάρο-Φομίνσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας και Προϊστάμενος των Πατριαρχικών ενοριών στις Η.Π.Α. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Αργεντινής από τις 26 Ιουλίου 2012 μέχρι τις 17 Ιουλίου 2013. Στις 25 Ιουλίου 2014 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ελίστας και Καλμίκιας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.