Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σεμοκμέδης κύριος Ιωσήφ. (γεν. 1959).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Γκίβι (Γεώργιος) Κικβάτζε γεννήθηκε στην κωμόπολη Τσοχαταούρη του Νομού Γκούριας της Γεωργίας στις 17 Σεπτεμβρίου 1959. Το 1990 αποφοίτησε από την Ακαδημία Καλών Τεχνών της Τιφλίδας. Στις 16 Μαΐου 1991 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Μαΐου 1991 και Πρεσβύτερος στις 3 Νοεμβρίου 1991. Το 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1992 μέχρι το 1995 υπηρέτησε ως Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού Σβετιτσχόβελι της Μετσχέτης. Στις 7 Απριλίου 1995 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σεμοκμέδης. Στις 28 Νοεμβρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 3 Ιουνίου 2007 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 24 Φεβρουαρίου 2020.