Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Παρνασσού κύριος Ιωάννης. (γεν. 1937).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Ιωάννης Ντερεβιάνκα γεννήθηκε στο Ζινκώφ του Νομού Πολτάβας της Ουκρανίας στις 6 Ιουλίου 1937. Διέμενε στη Γερμανία από το 1937 μέχρι το 1947. Το 1947 μετέβη στο Βέλγιο. Το 1966 νυμφεύθηκε. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιουλίου 1980 και Πρεσβύτερος στις 19 Σεπτεμβρίου 1982 από τον Επίσκοπο Λονδίνου Ανατόλιο. Το 1989 χήρεψε. Στις 26 Σεπτεμβρίου 1989 εκάρη μοναχός και στις 27 Σεπτεμβρίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Οκτωβρίου 1991 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λονδίνου στις τάξεις της Ουκρανικής Ορθοδόξου Εκκλησίας της Διασποράς. Στις 11 Μαρτίου 1995 υπήχθη στο Οικουμενικό Πατριαρχείο ως τιτουλάριος Επίσκοπος Παρνασσού με έδρα το Γκενκ του Βελγίου. Το 1999 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Τον Ιούλιο του 2016 αποσύρθηκε της ενεργού υπηρεσίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.