Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δέρκων κύριος Απόστολος. (γεν. 1952).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Απόστολος Δανιηλίδης γεννήθηκε στον Γαλατά της Κωνσταντινουπόλεως στις 28 Δεκεμβρίου 1952. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1976. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 30 Δεκεμβρίου 1973 και Πρεσβύτερος στις 21 Νοεμβρίου 1995. Υπηρέτησε ως Κωδικογράφος (1984-1987) και Υπογραμματέας (1987-1995) της Ιεράς Συνόδου. Στις 26 Νοεμβρίου 1995 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Αγαθονικείας. Στις 4 Σεπτεμβρίου 2000 εξελέγη Μητροπολίτης Μοσχονησίων. Από το 1996 μέχρι το 2011 άσκησε τα καθήκοντα του Ηγουμένου της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος Χάλκης. Στις 29 Αυγούστου 2011 εξελέγη Μητροπολίτης Δέρκων.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 06 Μαρτίου 2020.