Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Ντομοντεντώβου κύριος Ευτύχιος. (γεν. 1955).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Τιμοφέγεβιτς Κουρότσκιν γεννήθηκε στις 6 Μαρτίου 1955 στην πόλη Ισίμ του Νομού Τιούμεν. Το 1982 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας. Στις 24 Ιουλίου 1982 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Ιουλίου 1982 από τον Αρχιεπίσκοπο Όμσκ και Τιούμεν Μάξιμο. Ύστερα από τρεις μήνες χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το Φθινόπωρο του 1989 απευθύνθηκε στην Ορθόδοξη Ρωσική Εκκλησία της Διασποράς και υπήχθη στην δικαιοδοσία της. Στις 13 Ιουλίου 1990 ο Επίσκοπος Τομπόλσκ και Τιούμεν Αντώνιος τον έθεσε σε αργία. Στις 24 Ιουλίου 1994 χειροτονήθηκε στη δικαιοδοσία της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία Επίσκοπος Ισίμ και Σιβηρίας. Η χειροτονία τελέστηκε στη Νέα Υόρκη. Στις 30 Νοεμβρίου 1994 διορίστηκε τοποτηρητής των Επισκοπών Μόσχας και Αγίας Πετρουπόλεως, τις οποίες ίδρυσε εντός της Ρωσίας η Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία εν Υπερορία. Από το 2003 και έπειτα συμμετείχε στις διαπραγματεύσεις για την επανένωση της Ορθόδοξης Ρωσικής Εκκλησίας της Διασποράς με το Πατριαρχείο Ρωσίας. Στις 22 Δεκεμβρίου 2006 άρθηκε η ποινή της αργίας που του είχε επιβληθεί το 1990. Στις 16 Μαΐου 2007 εξελέγη από την Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Ρωσίας τιτουλάριος Επίσκοπος Ντομοντεντώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας και του ανατέθηκε η διαποίμανση των εντός της Ρωσίας ενοριών της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία. Στις 7 Ιουνίου 2012 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.