Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δοροστόλου κύριος Αμβρόσιος. (1942-2020).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Αλεξάνδρωφ Παρασκεύωφ γεννήθηκε στις 9 Ιουνίου 1942 στην πόλη Σβιτσώφ του Νομού Μεγάλου Τυρνόβου της Βουλγαρίας. Σπούδασε Χημικός στη Σόφια. Το 1987 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας. Στις 13 Αυγούστου 1983 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου Κλεισούρας (στη Μητρόπολη Βιδινίου). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 1983 από τον Μητροπολίτη Βιδινίου Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 15 Αυγούστου 1984. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Βιδινίου. Στις 29 Ιουνίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1988 μέχρι το 1994 υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου Λοπούσνας Στις 3 Απριλίου 1994 χειροτονήθηκε από σχισματικούς Αρχιερείς του Πατριαρχείου Βουλγαρίας (Εναλλακτική Σύνοδος) Μητροπολίτης Βιδινίου. Είχε ως έδρα του την Μπερκόβιτσα. Το 1998 επέστρεψε στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας και την 1 Οκτωβρίου 1998 η Μείζων και Υπερτελής Σύνοδος της Σόφιας αναγνώρισε την χειροτονία του και του απένειμε τον τίτλο του Επισκόπου Βρανίτσης. Υπηρέτησε ως Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βιδινίου από το 1998 μέχρι το 2004 και ως Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βράτζης από το 2004 μέχρι το 2010. Στις 24 Ιανουαρίου 2010 εξελέγη Μητροπολίτης Δοροστόλου. Το 2013 διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Βάρνης. Προσβληθείς από κορωνοϊό εκοιμήθη στη Σιλίστρα στις 18 Αυγούστου 2020.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 19 Αυγούστου 2020.