Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Κονοτόπου και Γλουχώβου κύριος Ιννοκέντιος. (γεν. 1945).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Νικηφόροβιτς Σεστοπάλ γεννήθηκε στην Γκορλόφκα του Νομού Στάλιν (Δονέτσκ σήμερα) της Ουκρανίας στις 8 Ιανουαρίου 1945. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1972 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1976. Στις 21 Νοεμβρίου 1977 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 4 Δεκεμβρίου 1977 Πρεσβύτερος. Στις 25 Μαρτίου 1979 εκάρη μοναχός. Το 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Οκτωβρίου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τουλτσίν και Βρατσλάβας. Στις 30 Μαρτίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Κονοτόπου και Γλουχώβου. Στις 8 Μαΐου 2008 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 04 Μαρτίου 2020.