Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας κύριος Ευγένιος. (γεν. 1957).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βαλέριος Γερμάνοβιτς Ρεσέτνικωφ γεννήθηκε στις 9 Οκτωβρίου 1957 στο χωριό Μαγιακόφσκη (σημερινό Ιντερνατσιονάλνογε). της Επαρχίας Εσίλ του Νομού Ακμόλας του Καζαχστάν. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1983 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1987. Στις 27 Ιουλίου 1986 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 3 Αυγούστου 1986 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 28 Αυγούστου 1986 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Την 1 Ιανουαρίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Αυγούστου 1991 τοποθετήθηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σταυρουπόλεως. Στις 16 Απριλίου 1994 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Βερεγίας, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Μπακού Βαλεντίνο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Κοστρομά και Γκάλιτς Αλέξανδρο και τους Επισκόπους Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ Γεώργιο, Ίστρας Αρσένιο, Δημητρώβου Φιλάρετο, Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων Αρκάδιο και Νοβογρουδόκ και Λίδας Κωνσταντίνο. Στις 18 Ιουλίου 1995 τοποθετήθηκε Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας και του Θεολογικού Σεμιναρίου. Στις 18 Ιουλίου 1998 τέθηκε επικεφαλής της Εκπαιδευτικής Επιτροπής του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 29 Μαΐου 2018 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας. Στις 3 Ιουνίου 2018 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.