Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πισιδίας κύριος Σωτήριος. (γεν. 1929).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Σωτήριος Τράμπας γεννήθηκε στην Άρτα το 1929. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1951. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Λειμώνος Λέσβου. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1956 και Πρεσβύτερος το 1960. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Μηθύμνης (1956-1960), ως στρατιωτικός Ιεροκήρυκας (1965-1968) και ως Πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών (1968-1973). Το 1975 μετέβη στην Κορέα. Στις 21 Μαρτίου 1993 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζήλων, βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Νέας Ζηλανδίας με έδρα την Σεούλ της Κορέας. Στις 20 Απριλίου 2004 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Κορέας. Στις 27 Μαΐου 2008 εξελέγη Μητροπολίτης Πισιδίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 01 Ιανουαρίου 2020.