Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τόμσκ και Ασινόβου κύριος Ροστισλάβος. (γεν. 1963).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Νικολάγιεβιτς Ντεβιάτωφ γεννήθηκε στο Κίμρυ του Νομού Καλλίνιν στις 27 Ιανουαρίου 1963. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1988 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1992. Στις 9 Μαρτίου 1987 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Μαρτίου 1987 και Πρεσβύτερος στις 28 Μαΐου 1987. Στις 21 Νοεμβρίου 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Νοεμβρίου 1993 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Μαγαδάν και Τσουκότκας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας από τις 17 Ιουλίου 1997 μέχρι τις 29 Μαρτίου 1998. Στις 28 Δεκεμβρίου 1998 εξελέγη Επίσκοπος Τόμσκ και Ασινόβου. Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 24 Μαρτίου 2013 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 20 Φεβρουαρίου 2020.