Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κρασνογιάρσκ και Ατσίνσκ κύριος Παντελεήμων. (γεν. 1955).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Κουτοβόι γεννήθηκε στις 14 Δεκεμβρίου 1955 στο χωριό Γκριμπανί του Νομού Μογίλιεφ της Λευκορωσίας. Το 1960 μετακόμισε με την οικογένειά του στο Νοβορωσίσκ. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ το 1985 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1993. Το 1985 χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Σμολένσκ και Βιασμά Κύριλλο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στον καθεδρικό ναό του Βιασμά και διετέλεσε Αρχιερατικός Επίτροπος Βιασμά. Τον Απρίλιο του 1986 εκάρη μοναχός με το όνομα Παντελεήμων. Στις 7 Ιανουαρίου 1991 τοποθετήθηκε Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου στο Καλλίνινγκραδ. Το 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Μαΐου 1993 χειροτονήθηκε στον καθεδρικό Ναό του Σμολένσκ τιτουλάριος Επίσκοπος Βαλτικής, Βικάριος της Επισκοπής Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ. Στις 28 Δεκεμβρίου 2000 εξελέγη Επίσκοπος Μαϊκόπ και Αδυγέας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2005 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Μαΐου 2009 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ορέλ και Λίβνι. Στις 5 Οκτωβρίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κρασνογιάρσκ και Ατσίνσκ. Στις 8 Οκτωβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.