Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κουντιμκάρ και Βερεστσαγκίνου κύριος Νίκων. (γεν. 1960).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Όλεγκ Βασίλιεβιτς Μυρώνωφ γεννήθηκε στο χωριό Ζαρέτσνη της Επαρχίας Σμολένσκογε του Νομού Αλτάη στις 26 Μαΐου 1960. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Απριλίου 1983 από τον Επίσκοπο Βορονέζ και Λίπετσκ Μεθόδιο. Στις 19 Δεκεμβρίου 1984 εκάρη μοναχός. Στις 6 Ιανουαρίου 1986 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Βορονέζ. Το 1987 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας. Στις 20 Ιουνίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Ιουλίου 1993 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό των Θεοφανείων της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Ζαντόνσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βορονέζ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βορονέζ και Λίπετσκ Μεθόδιο. τον Αρχιεπίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Ορέλ και Μπριάνσκ Παΐσιο, Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Ίστρας Αρσένιο, Ποδόλσκ Βίκτωρα, Τομπόλσκ και Τιούμεν Δημήτριο, Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων Αρκάδιο, Ζαράισκ Παύλο και Χερσονήσου Γουρία. Στις 26 Φεβρουαρίου 1994 εξελέγη Επίσκοπος Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας. Στις 18 Ιουλίου 1999 τέθηκε σε διαθεσιμότητα λόγω προβλημάτων που προέκυψαν με τον Κλήρο της Επισκοπής Αικατερινβούργου και έκτοτε παρέμενε σχολάζων. Μέχρι το 2002 διέμενε στη Λαύρα των σπηλαίων του Πσκώβου. Το 2002 διορίστηκε Προϊστάμενος του Ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου στην περιοχή Βεσνιάκι της Μόσχας. Στις 29 Μαΐου 2013 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ντομπριάνκας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Πέρμης. Στις 19 Μαρτίου 2014 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Κουντιμκάρ και Βερεστσαγκίνου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.