Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιόσκαρ Όλα και Μαρίισκ κύριος Ιωάννης. (γεν. 1958).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Ιβάνοβιτς Τιμοφέγεφ γεννήθηκε στο Καζάν στις 20 Ιανουαρίου 1958. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1981 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1985. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Νοεμβρίου 1987 από τον Επίσκοπο Καζάν και Μαρίισκ Παντελεήμονα. Στις 23 Απριλίου 1989 εκάρη μοναχός. Στις 15 Φεβρουαρίου 1990 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Καζάν. Στις 28 Ιουνίου 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Ιουλίου 1993 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Γεννήσεως της Θεοτόκου στο χωριό Σεμιώνοφκα της Επαρχίας Ιόσκαρ Όλα του Μαρίισκ Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ιόσκαρ Όλα και Μαρίισκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, Ιζέβου και Ουδμουρτίας Νικόλαο και τους Επισκόπους Καζάν και Ταταρστάν Αναστάσιο και Ίστρας Αρσένιο. Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 4 Νοεμβρίου 2017 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.