Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Σουμαδίας κύριος Ιωάννης. (γεν. 1950).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Μλαντένοβιτς γεννήθηκε στο χωριό Ντόμπρατσε του Δήμου Αρίλγε του Νομού Ζλάτιμπορ (έδρα του Ούζιτσε) της Περιφέρειας Σουμαδίας και Δυτικής Σερβίας στις 11 Σεπτεμβρίου 1950. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1980. Στις 24 Απριλίου 1971 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Στουντένιτσας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Απριλίου 1971 από τον Επίσκοπο Ζίτσης Βασίλειο και Πρεσβύτερος στις 29 Ιουλίου 1973 από τον ίδιο Επίσκοπο. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Στουντενίτσης από το 1981 μέχρι το 1993. Το 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Ιουλίου 1993 χειροτονήθηκε στο Βελιγράδι τιτουλάριος Επίσκοπος Τετόβου και τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Σκοπίων. Τον Μάιο του 1994 εξελέγη Επίσκοπος Δυτικής Αμερικής. Στις 31 Μαΐου 2002 εξελέγη Επίσκοπος Σουμαδίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.