Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Πετροπαυλώβου και Μπουλαέβου κύριος Γουρίας. (γεν. 1946).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Νικολάγιεβιτς Σαλιμώφ γεννήθηκε στο Λούτσινκι της Επαρχίας Γκοροτσοβέζ του Νομού Βλαδίμης στις 17 Σεπτεμβρίου 1946. Το 1947 η οικογένειά του εγκαταστάθηκε στο Γκόρκι. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1984. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Ιουλίου 1977 από τον Αρχιεπίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 29 Οκτωβρίου 1977. Το 1980 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 1984 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 5 Οκτωβρίου 1985 εκάρη μοναχός. Στις 29 Απριλίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Ιανουαρίου 1993 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Χερσονήσου. Στις 31 Μαρτίου 1999 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Στις 7 Μαΐου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Μαγαδάν και Σινεγκόρσκ. Στις 5 Οκτωβρίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Πετροπαυλώβου και Μπουλαέβου. Στις 30 Μαΐου 2014 παραιτήθηκε και πάλι για λόγους υγείας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.