Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κούρσκ και Ρίλσκ κύριος Γερμανός. (γεν. 1956).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Λέων Γενναδίεβιτς Μοράλιν γεννήθηκε στο χωριό Νόβο Γιαρίκοβο της Επαρχίας Αρζαμά του Νομού Γκόρκι στις 24 Δεκεμβρίου 1956. Σπούδασε στο Τμήμα Ιστορίας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου του Γκόρκι. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Αυγούστου 1983 από τον Αρχιεπίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα και Πρεσβύτερος στις 10 Μαρτίου 1984 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 8 Μαρτίου 1984 εκάρη μοναχός. Στις 20 Ιανουαρίου 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Βλαδίμης. Στις 28 Μαρτίου 1993 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό των Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Γιακουτίας και Βιλιούϊσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Τούλας και Μπελιώβου Σεραπίωνα, τον Αρχιεπίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Ποδόλσκ Βίκτωρα και Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο. Στις 26 Δεκεμβρίου 1995 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Γιακουτίας και Λένσκ". Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Αυγούστου 2004 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κούρσκ και Ρίλσκ. Την 1 Αυγούστου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.