Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σαράνσκι και Πολεσίας κύριος Ανατόλιος. (γεν. 1957).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξιος Αλεξέγιεβιτς Γκλάντκη γεννήθηκε στο χωριό Λάντιγκι της Επαρχίας Παλαιού Κωνσταντινώβου του Νομού Χμιελνικίου της Ουκρανίας στις 28 Ιουλίου 1957. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1984. Στις 14 Φεβρουαρίου 1982 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 21 Φεβρουαρίου 1982 Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Αντώνιο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Κιέβου. Το 1992 εκάρη μοναχός στη Λαύρα των σπηλαίων του Κιέβου. Στις 28 Οκτωβρίου 1993 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου Επίσκοπος Ροβνό και Οστρόγκ. Στις 27 Ιουλίου 1995 εξελέγη Επίσκοπος Γλουχώβου και Κονοτόπου. Στις 12 Μαΐου 1998 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Κονοτόπου και Γλουχώβου". Στις 30 Μαρτίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Σαράνσκι και Πολεσίας. Στις 28 Ιουλίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 23 Νοεμβρίου 2013 σε Μητροπολίτη. Στις 7 Δεκεμβρίου 2018 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Πολεσίας και Σαράνσκι".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.