Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ευχαΐτων κυρός Τιμόθεος. (1909-1993).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Παζαρίδης γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη το 1909. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1934. Στις 2 Αυγούστου 1964 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τραχείας. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Βαλουκλή από το 1966 μέχρι το 1990. Στις 5 Φεβρουαρίου 1987 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη Ευχαΐτων και στις 2 Οκτωβρίου 1990 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Εκοιμήθη στην Αθήνα, όπου διέμενε από τον Απρίλιο του 1991, στις 8 Ιανουαρίου 1993.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 01 Ιανουαρίου 2020.