Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Μπρανιτσέβου κυρός Σάββας. (1939-1993).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Ντράγκοσλαβ Άντριτς γεννήθηκε στο χωριό Ντούσκοβτσι (Duškovci)  του Δήμου Ποζέγκας (Požega) του Νομού Ζλάτιμπορ (Zlatibor)  της Δυτικής Σερβίας στις 14 Μαΐου 1939. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Γκόρνιακ (Gornjak, στην Επισκοπή Μπρανιτσέβου) Στις 30 Απριλίου 1961 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Μπρανιτσέβου Χρυσόστομο. Το 1967 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Υπηρέτησε ως Διάκονος στις Επισκοπές Μπρανιτσέβου και Βανάτου. Στις 22 Μαΐου 1982 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Σουμαδίας Σάββα. Στις 20 Ιουνίου 1982 στον Καθεδρικό Ναό Αρχαγγέλου Μιχαήλ του Βελιγραδίου χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Σουμαδίας Σάββα και Τιμοκίου Αγάπιο. Το 1984 εξελέγη Επίσκοπος Βράνιε. Στις 17 Νοεμβρίου 1991 εξελέγη Επίσκοπος Μπρανιτσέβου. Εκοιμήθη στο Ποζάρεβατς στις 2 Δεκεμβρίου 1993.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.