Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Καζάν και Μαρίισκ κυρός Παντελεήμων. (1912-1993).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Αλεξάντροβιτς Μιτριουκόφσκη γεννήθηκε στις 20 Ιανουαρίου 1912 στο Βοτκίνσκ της Ουδμουρτίας (τότε στην Κομητεία Σαραπούλ του Κυβερνείου Βιάτκας). Στις 18 Σεπτεμβρίου 1944 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Πέρμης Αλέξανδρο και στις 5 Φεβρουαρίου 1945 Πρεσβύτερος. Από το 1948 μέχρι το 1956 υπηρέτησε στην Επισκοπή Πέρμης και από το 1960 στην Επισκοπή Ιζέβου, η οποία συνενώθηκε στη συνέχεια με την Επισκοπή Καζάν. Στις 18 Αυγούστου 1975 εκάρη μοναχός και έλαβε το οφίκιου του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Αυγούστου 1975 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Καζάν και Μαρίισκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Χερσώνος και Οδησσού Σέργιο και τον Αρχιεπίσκοπο Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας Ιωσήφ. Στις 30 Νοεμβρίου 1988 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στο Βοτκίνσκ στις 28 Ιανουαρίου 1993.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.