Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δνεπροπετρώβου και Κριβόι Ρόγ κυρός Χρονίδας. (1940-1993).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Μητσένκο γεννήθηκε στις 25 Αυγούστου 1940 στο χωριό Κουτσίνοφκα της Επαρχίας Σορσκόβου του Νομού Τσερνιγόβου της Ουκρανίας. Στις 10 Μαΐου 1970 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Ιουνίου 1970 από τον Αρχιεπίσκοπο Ιρκούτσκ και Τσιτά Βενιαμίν και Πρεσβύτερος στις 12 Φεβρουαρίου 1971 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1971 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1975. Στις 19 Σεπτεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου Επίσκοπος Δνεπροπετρώβου και Κριβόι Ρόγ. Εκοιμήθη στις 7 Σεπτεμβρίου 1993 συνεπεία εγκεφαλικής αιμορραγίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.