Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Όβρουτς και Κοροστέν κύριος Βησσαρίων. (γεν. 1953).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Αλεξάντροβιτς Στρέτοβιτς γεννήθηκε στο χωριό Πολιάνκα της Επαρχίας Κοροστέν του Νομού Ζιτόμιρ της Ουκρανίας στις 4 Δεκεμβρίου 1953. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1979 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1983. Την 1 Απριλίου 1983 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ζιτόμιρ. Στις 23 Αυγούστου 1992 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κοροστέν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ζιτόμιρ. Στις 22 Ιουνίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Όβρουτς και Κοροστέν. Στις 23 Νοεμβρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 19 Δεκεμβρίου 2010 προήχθη σε Μητροπολίτη. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ζιτόμιρ από τις 10 Φεβρουαρίου 2011 μέχρι τις 14 Ιουνίου 2011.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 10 Ιανουαρίου 2020.