Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κάμενετς Ποδόλσκ και Γοροδόκ κύριος Θεόδωρος. (γεν. 1958).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξιος Αλεξέγιεβιτς Γκαγιούν γεννήθηκε στο χωριό Νεμοβίτσι της Επαρχίας Σαρνύ του Νομού Ροβνό της Ουκρανίας στις 17 Φεβρουαρίου 1958. Το 1984 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 1987 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 24 Δεκεμβρίου 1987 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Ποτσαέβου. Στις 10 Ιανουαρίου 1988 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 7 Οκτωβρίου 1990 Πρεσβύτερος. Τον Ιούλιο του 1992 διορίστηκε Ηγούμενος της Λαύρας του Ποτσαέβου. Την 1 Αυγούστου 1992 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ποτσαέβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τερνοπόλεως. Στις 15 Απριλίου 1997 εξελέγη Επίσκοπος Κάμενετς Ποδόλσκ και Γοροδόκ. Στις 28 Ιουλίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Αυγούστου 2014 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 28 Δεκεμβρίου 2019.